čtvrtek 12. června 2014

Útulky proti adopci

V týdnu se ke mně dostal poměrně zajímavý článek a mě to nedá, abych ho nechala ladem bez jakéhokoliv zamyšlení.
Ve zkratce pojednával o tom, proč jsou naše útulky stále přeplněné.
zdroj zde
Vždy jsem si přála zachránit pejska z útulku, ale mám strach – co před tím zažil, jak hluboké šrámy to zanechalo na jeho nevinné duši, jak se sžijeme, zvládla bych ho, přeci jen… „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Nerada bych mu život zničila ještě více, než ho má. Tak si stále říkám – jednou, v budoucnu, až budu sama vyrovnanější, dospělejší.
A teď k samotným útulkům… Vždy mi přišly jako smutná místa, kde by se měla každý bytost zdržovat co nejkratší dobu. A teď se mi to potvrdilo. Už před několika měsíci jsem slyšela o prapodivném přístupu brněnského útulku Kociánka, který vás buď vůbec nepustí do svých prostor, abyste mohli adoptovat pejska nebo vás pustí pouze do „kanceláře“, kde vám ukáže pouze špatné fotografie pejsků, ze kterých si máte vybrat. Kotce, pejsky ani prostředí nikdy neuvidíte. Případné dobrovolníky odhání nepříjemná majitelka jako otravný hmyz, byť jí chtějí pouze pomoci. Takový přístup dokáže člověka odradit.
Ale Kociánka očividně není jediná… Opilé majitelky vytahující psy na drátěných ocích s tím, že jsou agresivní, každý druhý je údajně hluchý, slepý nebo má jinou podobnou vadu. Už vám ale neřekne, že psa samou bulku se silným zánětem nevzala k veterináři, proto se dusí a sýpe. A když se jí znelíbíte, přivolá si na pomoc manžela, který vás vyžene s tím, že útulek není ZOO.
zdroj zde
Jinde když se po více než osmi letech nalezne zájemce o pejska, tak je mu oznámeno, že již není k adopci – jak není k adopci? Proč je tedy v útulku? Takto bychom mohli pokračovat, ale nemám k tomu důvod.
Problém není v pejscích, ale v majitelích jednotlivých útulků. Ono je totiž těžko adoptovat psa, o kterém nikdo neví. Je nutné inzerovat, nafotit reprezentativní fotky a mít zájem jej „udat“. Kdo by si myslel, že to pro útulek bude velký výdaj, tak jeho potěší informace, že je mnoho dobrovolníků, kteří by toto dělali zadarmo, pouze pro dobrý pocit. Postoj útulků k tomuto snadno popisuje fakt, že mnohé mají uvedeno, že inzerování pejsků s jejich fotografiemi je porušení autorského zákona a jinou vyfotit vás nenechají.
Ale ano…. Zas a opět jsou za tím peníze. Takovému útulku totiž za každého pejska přiteče 80 – 180 Kč / den. A za měsíc je to již pěkná sumička. Tak proč by umísťovali své svěřence do dočasné péče, která je může dostat do nových rodin?...

Netvrdím, že takoví jsou všichni. To opravdu ne, nicméně také jich není málo, zbytečně.
Alexiam Joannem 

Žádné komentáře:

Okomentovat