úterý 4. března 2014

Plýtvání jako filosofie naší společnosti

Na začátek uvedu pár čísel:
Ze všech potravin, které dnešní svět vyprodukuje, se na naše talíře dostane pouhá třetina.
Kdybychom jídlo vyhozené jen v České republice naložili do náklaďáků, vytvořili bychom kolonu 30 tisíc vozidel, která by se táhla z Prahy až do Bratislavy.
V celé Evropské unii se ročně vyhodí přibližně 90 miliónů tun jídla  - tím byste nakrmili všechny hladovějící po celém světě. DVAKRÁT!
zdroj ZDE
Fůůů... Až se mi z toho točí hlava.
Co můžeme proti tomu udělat? Každý by měl začít sám u sebe, nakupovat jen tolik, kolik opravdu spotřebuje, třeba si psát seznam, co nakoupit, nenakupovat zbytečně nadbytečné množství, uvědomit si, že minimální trvanlivost není maximální a mnoho výrobků se dá jíst i po tomto datu. Další možností je dumpster diving
Co to tedy ten dumpster diving je? V překladu se jedná o popelnicové potápěče - ano, jsou to ti, kteří vybírají jídlo z popelnic. S takovouto aktivitou si většina z nás spojí bezdomovce či nějaké ztracené existence, ale byli jste se někdy podívat do kontejneru na bioodpad poblíž některého ze supermarketů? Nebo se zamysleli, co všechno se vlastně vyhazuje? Stačí poškozená přepravka, estetická vada či podobná drobnost a výrobek je neprodejný, jde rovnou o kontejneru. Takto se plýtvá. 
Bohužel, naše legislativa hraje pěkně proti možnosti tyto potraviny nějak využít, supermarkety i kdyby je chtěli dát např. do potravinové banky, tak musí zaplatit daň z přidané hodnoty (za věc, kterou neprodali, tudíž žádnou přidanou hodnotu neměla!), tím pádem je pro ně výhodnější všechno hodit do stoupy. 
Další věcí je, že ve chvíli, kdy je to všechno v kontejneru, stává se to majetkem města - takže vlastně kradete. Také vezměte v potaz, že jste na soukromém pozemku. 
Vždy mě lákaly aktivity nelegální, zakázané - ano, zakázané ovoce nejlíp chutná (v tomto případě je to dvojnásobná pravda), ale je v tom také určitá forma nesouhlasu. Jak jinak říci ne, než tím, že půjdete proti proudu? Před volbami to byl útok na politické billboardy, ale volby jsou jednou za uherský rok, avšak plýtvání a konzumnost soudobé společnosti je dlouhodobější problém - nejen ekonomický, ale dle mého především etický. 
Snažím se nakupovat tak, abychom neplýtvali, což se setkává s nepochopením především ze strany mé matky, která prohlásí, že v lednici nic nemáme, a pokaždé nám velice nakoupí. Asi bych měla dodat, že je to více jak měsíc, co tady byla a já stále dojídám její nákup. Naše lednička totiž vypadá neuvěřitelně prázdná, to ano, ale vždy je v ní něco k jídlu - nežijeme, abychom jedli, nýbrž jíme, abychom žili! 
Pokaždé je to pro mě maličko šok, když přijedeme k mým nebo Fáďovým rodičům a otevřu lednici, něco takového bychom v životě nedokázali spotřebovat, aniž by se něco málo zkazilo - beru, my jsme jen 2 a oni jsou doma čtyři, ale i tak se "občas" stane, že někam zapadnou rajčata a najdou se až za dva týdny, atd. Už tady to začíná, protože to máte tady rajčata, tamhle jogurt nebo tři, opodál sýr a pod ním hned šunka - průměrný Čech ročně vyhodí přes 170 kg poživatelných potravin! 
Včera jsme se rozhodli učinit další krok proti tomuto přežitku a zařadili se mezi dumpster divers. Tady v Brně je poměrně dost mladých lidí, kteří to řeší touto cestou, tudíž nebyl problém najít někoho, kdo by na poprvé vyrazil s námi. Stavili jsme se ve dvou Kauflandech a já se upřímně nestačila divit. Před tím jsem viděla mnoho fotografií, co si ostatní přinesli domů, nicméně i tak jsem byla stále trochu na pochybách. Když jsme otevřeli první kontejner, veškeré pochyby byly ty tam. Ano, člověk na to musí mít trochu žaludek, nevoní to zrovna vábně a vyžaduje do gumové rukavice a trpělivost při přehrabování, ale když potom doma všechno to ovoce a zeleninu umyjete, přeberete, uvědomíte si, že to stojí za to. Nutná je také určitá dávka obezřetnosti, noční hlídači ani městská policie toto nevidí zrovna rádi a někteří jsou velmi rychlí, ale když k tomu úlovku přičtete pomoc naší planetě, vyjádření nesouhlasu a špetku adrenalinu, tak výsledek je stále kladný. 
by Alexiam

Toto je náš včerejší úlovek. Nikdo nemůže nikoho nutit, nicméně pokud máte odvahu a necítíte odpor, neváhejte se vydat prozkoumat kontejnery u supermarketů v okolí - budete (mile?, no sama nevím, možná spíše nemile) překvapeni. 
P. S.: Nejvyhlášenější jsou Kauflandy ;). 
Alexiam Joannem 

4 komentáře:

 1. No, tak to je teda síla. Vždycky jsem věděl, že se plýtvá, ale představit si plýtvání v takových číslech ... to je přímo šílený. Máme všeho dost a přitom je všeho málo - fakt skvělej obrázek dnešní doby. Zase mám motivaci DD zkusit ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty čísla jsou naprosto šílené... A to jsem raději nepátrala po číslech z USA.
   Jsme prostě nenažraní... Přemýšlím, co si o nás asi tak budou říkat ti, co po nás přijdou..

   Vymazat
  2. No, jestli se nic nezmění, tak ti po nás nebudou říkat nic. Protože žádní nebudou :)

   Vymazat
  3. To je taky pravda...
   Tak bacha, aby se to ostatní nedozvěděli a "neužívali" si ještě víc..

   Vymazat