pondělí 3. února 2014

Plnou parou vzad o 40 let!

Během víkendu vyšly desetitisíce španělských žen do ulic - důvod? Konzervativní zákon o provádění interrupce. Rozhodli se nás vrátit o 40 let, chtějí ženy přinutit, aby donosily i postižené děti tím, že zpřísní pravidla, která určují, za jakých podmínek může žena jít na potrat.. Je to pár měsíců, co jsem četla o trestech, které v minulosti hrozily za potrat nebo usmrcení novorozence. Ve většině případů ženu pohřbili za živa a probodli jí srdce kůlem. 
Jistě, měli bychom nést zodpovědnost za náš současný životní styl, který vede k navyšování počtu handicapovaných děti - trend oddalování mateřství, kouření, alkohol, teratogeny, atp. Svým způsobem bychom tyto děti mohli chápat jako určitou formu trestu za naše neuvážené chování, na druhou stranu nám mohou být také učiteli, mohou nás na naší cestě posunout dále. Je ale nutné si uvědomit, že výchova a péče o dítě s nějakou poruchou je značně náročná ať už psychicky nebo fyzicky a ne každý rodič na to má, proto nepovažuji obdobný zákon za zrovna šťastný. Buď se navýší počet mrtvých novorozenců (úmrtnost dětí stoupne v takovém případě buď jak buď, protože značná část genetických onemocnění vede k předčasnému úmrtí během prvního roku života) nebo přibude dětí v ústavech - ani o jedno nestojíme. První zmíněný případ je pro mě osobně neodpustitelný a druhý vlastně taky, protože dítě odložíte, nedáváte mu svou lásku, přestože byste mohli - všechno jde, když se chce! 
zdroj ZDE
Proto interrupci vnímám také jako určitou formu zodpovědnosti za náš život - tak vážné rozhodnutí a jeho důsledek v ženě zůstane po zbytek života. Navíc... Stojí nám to za všechna rizika s tímto spojená?.. Rozhodli jsme se pro život ve zdánlivé svobodě, tak aspoň tu by nám mohli nechat. Samozřejmě, že vidím utrpení plodu z takového rozhodnutí plynoucí, ale také si uvědomuji, že v jiném případě by mohl trpět více a po celý svůj život, protože by o něj rodiče nestáli. 
_____________________
Btw.: V souvislosti s porodností jsem si vzpomněla na jedno video, které jsem nedávno také viděla... Podle mě stojí za zhlédnutí. 
Alexiam Joannem 

4 komentáře:

 1. Vždy som mala rovnaký názor - je to vražda. B

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se Ti nedivím... Taky mi to tak přijde, ale bojím se, že by to vedlo k horším věcem. A taky se nedivím těm ženám, že protestují... Přeci jen je to vydobytá určitá "svoboda", věřím, že poměrně složitě.

   Vymazat
 2. Do třetího měsíce to vražda není, ještě tam není duše. A i kdyby jo, ta duše z toho nevratné následky mít nebude. Je potřeba se taky zamyslet nad tím, co takové dítě stojí úsilí, času a nervů ... kdyby jich bylo pak přehnaně moc, společnosti jako celku to podle mě hodně ublíží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si to taky myslím, proto se bojím, k čemu by to vedlo...

   Vymazat