neděle 9. února 2014

Alternativní léčba neplodnosti

Tak jsem si po delší době vzpomněla na svou maturitní práci. Jak jsem zde již několikrát psala, zajímám se o reprodukční medicínu a tzv. umělé oplodnění, tudíž i v ní jsem se na toto téma zaměřila. Protože se ale nezajímám pouze o klasické metody, ale také ty alternativní, rozhodla jsem se tuto část publikovat. 

Přírodní medicína z Peru v léčbě neplodnosti

I u neplodnosti platí pořekadlo, že pro každou nemoc existuje bylinka. Velké možnosti, které poskytují produkty tradičního léčitelství Inků, objevuje v posledních desetiletích i náš „civilizovaný“ svět. Zkušenosti domorodých obyvatel jsou předmětem vědeckého zkoumání, ale k poznání všech účinků léčivých rostlin povede ještě dlouhá cesta. Ale bylinky, které lze použít pro podporu otěhotnění, je možné u nás zakoupit ve specializovaných obchodech. Jedná se především o Macu (Lepidium meyenii), což je okopanina rostoucí v Andách v nadmořské výšce více než 3000 metrů, v jejíchž hlízách byly objeveny chemické sloučeniny, které při denní dávce 3 gramů stimulují libido. Někdy bývá nazývána peruánská viagra díky jejímu pozitivnímu vlivu na sexuální život. Příznivě ovlivňuje také období menopauzy.

Vilcacora, zdroj zde
Další je vilcacora (Uncaria tomentosa) známá pod názvem kočičí dráp - Uňa de Gato, dřevitá trnitá liána rostoucí v deštných pralesích. V lidovém podání se nazývá „posvátnou rostlinou Inků“. K léčení se využívá celá rostlina, ale hlavně kůra a kořeny. Účinnou látkou je směs oxindolových alkaloidů a rostlinných sterolů. Má široce působící účinky, od antibakteriálních, protizánětlivých, antioxidačních a hojivých až po protirakovinné. Významně ovlivňuje také imunitní systém. V tradiční medicíně Inků se užívá nejenom pro podporu otěhotněním, ale i při nepravidelném menstruačním cyklu a ve vysokých dávkách jako přírodní antikoncepce. Jako léčivá rostlina se do Evropy ve větší míře dostala nejdříve jako doplňující léčba nádorových onemocnění a AIDS. Její další využití je předmětem zkoumání. Kontraindikací jsou stavy před a po transplantacích. Nedoporučuje se dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám.

Metoda Ludmily Mojžíšové aneb Metoda první volby

Nastanou-li potíže s otěhotněním, měla by se žena rozcvičit, srovnat si pánev, a pokud do roka až dvou neotěhotní, teprve potom by měla podstoupit hormonální a operativní vyšetření a léčbu. V praxi tomu bývá bohužel přesně naopak.

Pokud se žena rozhodne pro tento typ léčby, musí nejdříve projít podrobným gynekologickým vyšetřením, kompletním interním vyšetřením a vyšetřením endokrinologickým, která určí, zda je vhodnou pacientkou pro uplatnění tohoto druhu léčby. Nezbytnou podmínkou je i potvrzení o fertilitě partnera. Avšak rehabilitační léčbu mohou absolvovat nejen ženy, ale i muži, pro které má cvičení příznivé účinky na spermiogram. Terapie funkční sterility podle Mojžíšové je založena na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna za použití pohybové léčby bederní páteře, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů, které ovlivňují jejich vzájemnou polohu. Samotná léčba zahrnuje několik návštěv u proškolené fyzioterapeutky a každodenní pravidelné domácí cvičení. Stažením svalů dna pánevního dochází ke snížení metabolismu v malé pánvi a tím vznikají problémy gynekologického rázu, od nepravidelného menstruačního cyklu přes bolestivou menstruaci až k absenci menstruace. Kromě pravidelného mnohaměsíčního cvičení podstupuje pacientka během léčby opakovanou mobilizaci 1. – 7. žebra, jsou-li v derotaci, mobilizuje se křížokyčlobederní skloubení a bederní páteř. Součástí mobilizace je vyšetření pánevního dna per rektum (tedy přes konečník).
zdroj zde
Potíže, které mohou být cvičením a mobilizací zlepšeny:
* funkční vertebrogenní potíže
* skolióza u dětí do 15let
* artróza kyčlí, bolesti kostrče
* bolesti zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku, chybění orgasmu
* chybění menstruačního krvácení u mladých dívek
* nepravidelné či bolestivé menses
* malá, nevyvinutá děloha, obrácená poloha dělohy
* neprůchodnost vejcovodů
* opakované potraty
* nemožnost otěhotnění
* zlepšení kvality spermií
* zácpa
* pomočování u žen
* šetrné provádění v těhotenství usnadňuje porod

Úspěšnost metody u žen (tedy počet otěhotnění) je 30–33 %. Pacientka se zbavuje těžkostí, jako jsou bolestivá menstruace, bolesti hlavy, bolesti páteře. Podle statistiky vykazuje pravidelné cvičení této metody 100% zlepšení při pomočování u žen, 70–80 % pacientů potvrzuje zlepšení při strukturálních vertebrogenních obtížích, 60% úspěšnost při řešení absence menstruačního krvácení. Muži zlepšení o 37 % na poli oligospermie. Úspěšnost samozřejmě záleží na motivaci ženy/muže ke cvičení (jestli dokáže cvičit poctivě každý den), dále na patologii nálezu, věku a četnosti problémů.

Hormonální jógová terapie

zdroj zde
Hormonální jógová terapie využívá velmi efektivní jógové techniky, které stimulují a podporují funkci orgánů produkujících hormony a tím pomáhá ke správné funkci těla. Pracuje s celým tělem, nejvíce se soustředí na aktivaci vaječníků, hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, které také hrají velmi důležitou roli v hormonální produkci. Využívají se dynamické jógové cviky (ásany), intenzivní dechová cvičení (pránájáma) - pro lepší masáž žláz, které produkují hormony, tibetské techniky, mudry a bandhy. Pomáhá při menopauze, premenstruačním syndromu, inkontinenci, nízkém libidu, neplodnosti (způsobená hormonální nerovnováhou nebo špatným prokrvením pánevní oblasti. Srůsty na vejcovodech, které jsou způsobeny svalovou křečí, můžou být také odstraněny) a mnoha dalších. Byla provedena klinická studie, kdy před začátkem hormonální jógové terapie byl účastnicím udělán krevní test hladiny ženských hormonů (estradiolu a progesteronu) a vyplnily dotazník ohledně symptomů. U 100% účastnic došlo po 3 - 4 měsících praktikování hormonální jógové terapie (30 minut 3-4 týdně) k vymizení příznaků zcela bez medikamentů, nebo pokud nějaký symptom pociťovaly, byla jeho intenzita blízká nule.
Alexiam

Žádné komentáře:

Okomentovat