neděle 26. ledna 2014

Učitelé lidskosti

zdroj zde
Dnes jsem se na internetu dočetla hrůzostrašnou zprávu - DESETINA učitelů nemá požadovanou kvalifikaci a se studiem budou muset začít do konce roku. Víte chápu rodiče, že pro svá dítka chtějí jen to nejlepší, ale je opravdu člověk s titulem tím nejlepším? 
Opět mám příklad ze života.. Na ZŠ jsme měli paní učitelku - magistru, která byla strašně přísná, všichni jsme se jí báli, plno z nás ve 4. třídě propadalo z angličtiny a matematiky, což byly předměty, které nás vyučovala ona, přestože jsme se v minulém školním roce zvládli s přehledem. Moje mladší sestra chodí na stejnou školu a loni se jim poprvé měnila třídní učitelka a asi polovinu prázdnin to vypadalo, že to bude již zmiňovaná magistra. Ségra začala hysterčit, že ona do školy nechce, přestože byl začátek července, už se jí bála natolik, že se u nás nemluvilo o ničem jiném, bylo jí zle od žaludku a rodiče přemýšleli, že jestli tomu tak nakonec bude, změní školu, přestože v místě bydliště máme školu víceméně přes cestu a musela by pravidelně dojíždět asi 6 km do vedlejší vesnice. Na druhou stranu jedním z nejoblíbenějších učitelů je mladý kluk, který k nám přišel, protože má rád děti a chtěl to zkusit - školu si dodělal při práci. Hlavní rozdíl je v tom, že z jeho strany přišel lidský přístup, nebazíroval na výsledcích, nekřičel po nás, nebil nás ani nic podobného, na rozdíl od slečny magistry. 
Je tedy opravdu nutné, aby učitel měl co nejvyšší titul? Já osobně bych byla radši, kdyby jednou mé dítě učil ČLOVĚK a ne stroj, vysokou si dnes dokáže udělat kdekdo, ale lidský přístup, ochota a pomocná ruka je dnes již pomalu zázrakem. Navíc čemu je do života naučí takováto magistra? Že svět je nespravedlivý, že se k ostatním mohou chovat, jak oni uznají za vhodné, že agrese a křik jsou nejlepším řešením a také způsobem komunikace, a také že někdo je výš, než ti druzí. A to si já osobně nepřeji. 
zdroj zde
Další věcí je, že většina učitelů na českých školách tam podle mě dávno nemá co dělat. Jsou vyhořelí, dělají to jen proto, že vlastně neví, co jiného by dělali a to má neuvěřitelný dopad na děti. Já jsem měla vždy trochu problémy s autoritami a nikdy nezapomenu na naší učitelku češtiny, které jsem se velice znelíbila. Občas mne vyhodila ze třídy jen co vešla do dveří, jindy jsme se celé hodiny hádaly. Nezapomenu na chvíli, kdy jsem se nadechovala, že jí budu něčím oponovat a ona křičela to své "Drž hubu!" a já ji jen odpověděla, že zívám. To byly naše plnohodnotné hodiny jazyka českého. Proto si myslím, že by se inspektoři a ministerstvo školství měli zabývat důležitými aspekty výchovy našich ratolestí a ne bazírovat na "malichernostech". 
Alexiam Joannem

Žádné komentáře:

Okomentovat