úterý 14. ledna 2014

Psychopati vládnoucí světu?

V poslední době velkou část svého volného času trávím sledováním dokumentů a dokumentárních filmů. Před pár dny jsem narazila na jeden, který mne velmi zaujal a ráda bych se o něj s vámi podělila. Jmenuje se RYBA SMRDÍ OD HLAVY a natočili ho dva Češi. 
O co vlastně jde? Většina soudobých problémů naší společnosti je způsobena třemi aspekty - psychopaty, antidepresivy a empatií. A všechny tři jsou provázané. Asi nejdůležitější je nedostatek empatie, který je u psychopatů "přirozený" a u jiných způsoben užíváním antidepresiv, která ovlivňují emoční rozsah osobnosti. 
Psychopat je asi každý stý člověk z těch, které denně potkáte, a antidepresiva v minulosti bralo až 60% Američanů. A když se spojí nedostatek empatie s podřizováním se autoritě, může to vést až k tomu, že běžný občan dá jinému "trest" v podobě 450 V. 
Řeč je o tzv. Milgramově experimentu (1961), cituji:
Psycholog z Univerzity v Yelle (Yale University) Stanley Milgram se pokusil přijít na to, kolik bolesti jsou schopni obyčejní lidé způsobit jiným, když si to budou moci zdůvodnit tvrzením "to je moje práce" nebo "plnil jsem pouze příkazy". V experimentu vystoupili "učitel" (člověk, se kterým probíhal experiment) a "žák" (nastrčený herec). Žák se měl naučit slova z dlouhého seznamu a učitel měl za každou špatnou odpověď žáka potrestat stále silnějším elektrickým výbojem. Proces "výuky" začal na 40 voltech. "Žák", který se tvářil, že skutečně dostává elektrické šoky, brzy začal prosit o ukončení experimentu. Při pochybnostech zkoušeného ho experimentátor ujišťoval, že "žákovi" nic nehrozí a bral celou odpovědnost na sebe. Při zvyšování napětí herec předstíral čím dál tím větší nepohodlí, pak silnou bolest a nakonec křičel, aby experiment ukončili. Výsledky pokusu jsou otřesné: ani jeden ze 40 pokusných lidí se nezastavil do úrovně 300 V, pět se jich odmítlo podřídit až po hranici 300 V, čtyři po 315 V, dva po 330 V, jeden po 345 V, jeden po 360 V a jeden po 375 V; ostatních 26 došlo až na konec stupnice. Takový výsledek neočekávali ani psychiatři. (ideje.cz)


Alexiam

2 komentáře:

 1. Aneb co dokážou egregory a naimplantované vzorce násilného a hrubého chování prostřednictvím filmů a dalších vlivů. Je to hnus.

  A víš, co je zajímavý? Zkoušel jsem si představit sebe, jak bych se asi zachoval v takové situaci ... nejspíš bych už po tom, co bych slyšel, že za špatné odpovědi se takovým způsobem trestá, řekl "Hm, takový způsob výuky je na nic, tohohle se odmítám účastnit." a odešel bych. (To myslím fakt vážně.) To by asi čuměli, hoši :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prostřednictvím vlastně všeho...
   Já se Ti nedivím... Ale věřím, že mnoho lidí by se zachovalo stejně jako ti aktéři, protože podle mě je to to samé, jako váleční zločinci, kteří poté u soudu řeknou, že plnili rozkazy. Jak plnili rozkazy? Přece máme svou hlavu, taky neskočíme z okna, protože nám to někdo přikáže.

   Vymazat