čtvrtek 9. ledna 2014

Pohádky (opravdu) pro děti?

Včera jsem poslouchala koncert písní K. Kryla v podání J. Nohavici a ke konci tam zahrál Mařenku, která mi připomněla jeden rozhovor s naším učitelem němčiny na střední škole. Když zjistil, jak jsme na tom špatně (valná část z nejlepší skupiny angličtiny skončila v nejhorší skupině němčiny - samozřejmě), vzdal němčinu a bavili jsme se více méně o životě, když v hodinách byl.
Napadlo vás někdy, že mají klasické pohádky také údajně původ ve skutečné události? O těchto příbězích je napsána i kniha, pamatuju si jeden konkrétní - k pohádce O perníkové chaloupce. Ta se zakládá na příběhu jedné německé perníkářské rodiny, která uhořela ve svém domě. Ten zapálila konkurence, ze závisti, jelikož nebyli tolik úspěšní. 
Na základě toho si říkám.. Jestli jsou opravdu tyto příběhy určené dětem, a že je snad lepší neznat jejich původ. Teď si nějak nevzpomínám na klasickou pohádku, kde by k vítězství dobra nad zlem nebylo užito násilí, ať už myslivec, zachránivši Karkulku s babičkou zabil vlka, nebo již zmíněná perníková chaloupka. Přijde mi to až smutné. 
Alexiam Joannem

2 komentáře:

 1. Jo, máš pravdu, i pohádky nenápadně do lidské bytosti programují násilí. Ono totiž, kdo zvítězí nad zlem silou a násilím, nepatří ve skutečnosti k těm dobrým. A z každého dobra, vzešlého tímto násilným způsobem porážky zla, rodí se jen další zlo. Kdo dokáže ten kolotoč zastavit? Kdo? Nápovědy tu už máme ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Osobně si myslím, že my.. Naše generace, shodla jsem se na tom i s Fáďou, že mám pocit, že zrovna naše generace jsou ty, které přinesou určitý zásadnější zlom.
   Já jsem hodně vsázela na svou fantazii i co se pohádek týče, když jsem byla malá, zkoušela jsem si je i sepisovat. Ale tak jako teď mi dělalo problém je udržet "naživu" déle jak týden, druhý den jsem je roztrahala - proto nyní všechno hned publikuju xD.

   Vymazat