sobota 18. ledna 2014

Dějiny v rukou mocných

Po dlouhé době jsem se dostala ke knížce - už asi půl roku čtu Souostroví Gulag od A. Solženicyna...a dnes se mi dostal jasný důkaz toho, jak dějiny určují ti, kdo o nich píší.
Všichni z hodin dějepisu známe tu pohádku, že Prahu po 2. světové válce osvobodila sovětská armáda - ano, byli to Rusové, ale jak by to Rudá armáda do Prahy od Visly a Dunaje stihla? Samozřejmě, byli to ti, kteří tam už byli - Vlasovci zbouřivše se pohrdání německých vojáků, konečně se zbraněmi v rukách. A tu o Churchillovi a Rooseveltovi, jací to bylo moudří státníci? Krásnou lstí vydat statisíce ruských ozbrojenců, kteří se nechtěli jen tak vzdát? Jak morálně čisté. Velice dobře museli tušit, jak s nima Stalin naloží. 
A teď pro mě ta nejdůležitější věta: "Říká se, že tím zaplatili za Stalinovu účast ve válce proti Japonsku. Ačkoliv už měli v rukou atomovou pumu, zaplatili Stalinovi za to, aby snad neodmítl obsadit Mandžusko a upevnit v Číně postavení Mao Ce - tunga a v polovině Koreje Kim Ir Sena!". 
Kamarádšofty!, zdroj zde
Ach Bože... Asi jsem blázen. Něco tak.. Podlého, zbabělého a co dělají dnes tyto "velmoci"? Stěžují si, co se v těchto zemích neděje! Jak si mohou něco takového dovolit?! Vždyť pokud je to jejich práce, měli by stáhnout ocas a něco dělat nebo držet jazyk za zuby! Jak se jim to dnes nehodí, měli trochu myslet, ne jen naprázdno využívat. 
______
Ono je vlastně jedno, co my víme ohledně toho, co se dnes a denně děje... Stejně to, co budou vědět další generace ovlivní ti, kteří budou psát učebnice dějepisu. Jestli ono nám nebylo líp, když jsme si předávali příběhy mezi generacemi ústně v neusměrněné podobě. 
Alexiam Joannem 

Žádné komentáře:

Okomentovat